Sunnuntai 21. toukokuuta 2017

Yhdistyksen rahastonhoitaja valittu MTKL:n liittovaltuustoon

Hyvän mielen pelit ry:n rahastonhoitaja TkT Janne Gustafsson valittiin tänään liittokokouksessa Mielenterveyden keskusliiton liittovaltuustoon. Yhdistys kiittää liittokokouksen edustajia luottamuksesta.

Mielenterveyden keskusliitto piti tänä viikonloppuna 20-21.5.2017 liittokokouksensa. Liittokokouksessa yhdistystä edustivat hallituksen varapuheenjohtaja Mikko Kangas ja rahastonhoitaja Janne Gustafsson. Lisäksi seuraajana toimi yhdistyksen hallituksen neuvonantaja Vanitsri Tirkkonen. Liittokokous meni varsin rattoisasti ja yhdistys tapasi paljon uusia tuttavuuksia sekä esitteli lyhyesti omaa toimintaansa.

Edustajat

 

Liittokokouksessa yhdistyksen rahastonhoitaja oli ehdolla sekä hallituksen että liittovaltuuston jäseneksi. Hallituspaikkaan ei aivan ylletty, mutta 63 äänen äänimäärä oli kuitenkin hyvin positiivinen yllätys ensikertalaiselle. Hallituspaikkaan olisi tarvittu 80 ääntä. Hallituksen jäseniä valittiin yhteensä 8 henkeä.

Sen sijaan liittovaltuuston jäseneksi yhdistyksen rahastonhoitaja sai 53 ääntä, mikä riitti hyvin valtuustopaikkaan. Näin ollen Janne Gustafsson on Mielenterveyden keskusliiton liittovaltuuston jäsen vuosina 2017-2020.

Asiasta lisää MTKL:n sivuilta.

Alla kuva uudesta liittovaltuustosta:

Uusi liittovaltuusto

 

Uusi liittovaltuuston jäsen palkittiin ruusulla: 

Uusi liittovaltuuston jäsen